top of page

מחלות המאופיינות בכאב

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה, או בעברית דאבת שרירים הינה תסמונת המאופיינת בכאבים כרוניים מפושטים, עייפות ותשישות, קשיי קשב, ריכוז וזיכרון ותחושה של קישיון שרירים (במיוחד בבוקר). הסובלים מפיברומיאלגיה מדווחים על השפעה ניכרת של התסמונת על כל תחומי חייהם (תעסוקתי, חברתי ומשפחתי). בנוסף, לאחוז גבוה מהסובלים מפיברומיאלגיה, סובלים בו-זמנית מדיכאון ו/או חרדה. ואכן חוקרים משערים כי לחצים וטראומות נפשיות עשויות להביא להתפרצות המחלה. בין 2-5 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה, כאשר 95% הינן נשים. 

הטיפול הפסיכולוגי: CBT ופיברומיאלגיה

בקרב הרופאים והמטפלים בחולי פיברומיאלגיה, רווחת הדעה כי טיפול רב-תחומי, המשלב טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי, טיפול תרופתי ופעילות גופנית, הינו הטיפול היעיל ביותר בהתמודדות עם פיברומיאלגיה. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר למטופל לשפר את יכולתו לשלוט ולהפחית את הכאב ועל ידי כך, לשפר את איכות חייו. ב-CBT ניתן דגש רב לשיפור איכות החיים של המטופל והוספת תוכן ומשמעות לחייו. כך שאחת ממטרות העל הטיפוליות הינה: חיים עשירים בתוכן ובמשמעות, למרות הכאב ובלעדיו.

המכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בכאב כרוני מאפשר למטופליו לקבל מענה רב-תחומי מסגל המכון והרופאים המייעצים.

כאבי ראש

כאבי ראש

התלונה על כאבי ראש, מוכרת לכולנו. ואכן, מחקרים מראים כי החוויה הלא-נעימה של כאבי ראש נפוצה ושכיחה. לדוגמא, כ16% מכלל האוכלוסייה סובלים ממיגרנות. באופן כללי ניתן לסווג את כאבי הראש לשני תתי-סוגים: א. כאבי ראש ראשונים הנובעים מגורם ידוע, כגון סינוסיטיס או לחץ תוך-עייני . ב. כאבי ראש ראשונים מגורם לא ידוע כגון מיגרנה וכאבי ראש הנובעים ממתח שרירי (Tension Type Headache). סיבות נוספת לכאבי ראש הינן, מחלות אשר אינו קשורות ישירות למוח, כגון וירוסים, מחלות זיהומיות וחיידקים. לבסוף, כאבי ראש עלולים להיגרם גם כתוצאה מגידול תוך-מוחי ועל כן קיים צורך להיבדק במהירות על ידי רופא מומחה ולזהות את הגורם לכאב הראש!

לכאבי ראש כרוניים (מעל 15 יום ולפחות 3 חודשים) הנובעים לרוב ממיגרנות וממתח שרירי, השלכות רבות על חיי הסובלים. אנשים הסובלים מכאבי ראש כרוניים, מדווחים על נטיה לחוסר סבלנות ועצבנות, קשי ריכוז וכפי שמתואר על ידי רבים מהסובלים, רצון "להיכנס למיטה ולא לראות אף אחד" . בנוסף, ישנן עדויות מחקריות הקובעות, כי לחצים נפשיים, כגון לחץ כלכלי, משפחתי או תעסוקתי, עשויים לגרום לכאבי ראש מסוימים ואף 'לשמר' את הבעיה. נתונים אלו מדגישים את הצורך בטיפול שאינו רק תרופתי, וזאת על-מנת לשפר את איכות חייהם של הסובלים מכאבי ראש כרוניים ובני משפתייהם.

טיפול CBT בכאבי ראש כרוניים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בכאבי ראש כרוניים, מתמקד בהקניית דרכי התמודדות יעילות יותר עם המצב המתסכל. ב-CBT משלב הפסיכולוג המטפל טכניקות קוגניטיביות (מחשבתיות-רגשיות) וטכניקות התנהגותיות המאפשרות למטופל להתנהל טוב יותר, למרות הכאב ולשלוט ולווסת ביעילות רבה יותר על רמת הכאב. בנוסף, במהלך הטיפול, לומד המטופל טכניקות הרפיה ודמיון מודרך, אשר מסייעות בהפחתת הכאב, המתח והחרדה. תוצאות מחקרים קובעות כי CBT מביא לירידה משמעותית ברמת כאבי הראש.

כאבי גב וצוואר

כאבי גב וצוואר

הפניות הרבות ביותר לאורטופדים נובעות מכאבי גב וצוואר. למעשה, ממצאי מחקרים מראים כי 80% מכלל האוכלוסייה סובלים מכאבי גב תחתון. הסיבות לכאבי גב רבות ומגוונות, וכוללות ביו השאר, פריצות דיסק, כאבים שריריים, עצביים, עצמות ופרקים. כאבי גב עשויים להיגרם מיציבה לא נכונה, חבלה או מכה בגב כתוצאה מתאונות דרכים או נפילות, מחלות או פגיעות בעצם (מחלת האוסטופורוזיס), מחלות מפרקים ומחלות מולדות כגון עקמת. במאה ה-20 ובמאה ה-21 אנו עדים ליותר תלונות על כאבי צוואר, וזאת כפי הנראה עקב עליה בפגיעות צוואר הקשורות לתאונות דרכים וישיבה מרובה מול מחשבים. ההשלכות הנפשיות של כאבי צוואר וגב הן רבות, ובאות לידי ביטוי בדפוסי מחשבה שליליים, מצב רוח ירוד, נטייה לעצבנות ורוגז ותחושה של אי שקט תמידי. השלכות אלו מצביעות על הצורך בתמיכה פסיכולוגית ולמידה איך להתמודד טוב יותר עם הכאב ולשפר את איכות החיים.

 
CBT כטיפול פסיכולוגי בכאבי צוואר וגב

מטרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בכאב כרוני הינה שיפור יכולות ההתמודדות עם הכאב. תפקידו של הפסיכולוג הקוגניטיבי הינה 'לתפור' את הטיפול המתאים לפי צרכי המטופל תוך התמקדות בהיבטים רלבנטיים כגון: הפחתת הכאב, שיפור איכות השינה, שיפור מצב הרוח, הפחתת רמת הלחץ והחרדה ועוד. CBT, הינו טיפול קצרטווח ולכן עלויותיו זולות יותר באופן משמעותי בהשוואה לטיפולים פסיכולוגיים אחרים. בנוסף  זהו הטיפול הפסיכולוגי היעיל ביותר בהקשר של התמודדות עם כאב כרוני.

כאב נוירופטי

כאב נוירופטי

בשונה מכאבי שרירים או כאבים הרמת הרקמות, כאב נוירופטי הינו כאב הנובע מבעיה עיצבית. הכאב הוירופטי מאופין בכאבים עזים המשלבים תחושה של שריפה או דקירה ורגישות למגע (אפילו למשב רוח קל) באיזור הכאוב. הכאב הנוירופטי גורם לסבל רב ופעמים רבות גורם לתחושת דיכאון וחרדה. בין המחלות הגורמות לכאב נוירופטי נכללות: נוירופתיה סוכרתית, מחלות אוטואימוניות כמו לופוס ודלקת פרקים ראומטית, גידולים סרטניים 'היושבים ולוחצים' על עצב מסוים וטראומות גופניות כתוצאה מתאונות דרכים או תאונות עבודה.

 CBT וכאב נוירופטי

מחקרים מראים כי טיפול רב-תחומי, המשלב טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי, טיפול תרופתי וטיפול גופני (פיזיותרפיה, דיור סיני) הינו הטיפול היעיל והמתאים ביותר בהתמודדות עם כאב נוירופטי. הטיפול הפסיכולוגי עשוי להביא לשינוי משמעותי בחוויית הכאב של המטופל ולשפר את יכולתו לשלוט בכאב, ועל ידי כך, לשפר את איכות חייו. ב-CBT ניתן דגש רב לשיפור איכות החיים של המטופל והוספת תוכן ומשמעות לחייו. כך שאחת ממטרות העל הטיפוליות הינה: חיים עשירים בתוכן ובמשמעות, למרות הכאב ובלעדיו.

כאבי מפרקים

כאבי מפרקים

כאבי מפרקים עשויים לנבוע מסיבות שונות ומגוונות. אחת הסיבות השכיחות הינה שחיקה של סחוס המפרק, שחיקה אשר נגרמת פעמים רבות כתוצאה מעומס יתר על האיזור הכאוב ונקראת אוסטאוארטריטיס. כאבים באיזור המפרק עשויים להיגרם אף כתוצאה משברים, זיהומים ווירוסים. בנוסף, מחלות אוטואימוניות, בהן המערכת החיסונית תוקפת איזור מסוים בגוף עשויות גם כן להביא למצב של דלקת מפרקים.

דלקת מפרקים כרונית או שגרונית (rheumatoid arthritis) הינה מחלה אוטואימונית אשר מביאה באופן הדרגתי להריסת המפרקים. אנשים הסובלים מדלקת מפרקים כרונית מדווחים על כאבים עזים, תחושת עייפות כרונית, חולשה ומצב רוח ירוד. אכן, מחקרים מצביעים על שיעור גבוה של דיכאון וחרדה בקרב אנשים הסובלים מדלקות מפרקים. נתונים אלו מדגישים את הצורך בטיפול פסיכולוגי יעיל כגון CBT באנשים הסובלים מדלקות מפרקים ומתקשים נפשית להתמודד עם מצבם.

 

CBT ודלקות מפרקים

 

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי באנשים הסובלים מדלקות מפרקים מתמקד בהתמודדות יעילה יותר עם מצבם הרפואי והכאב, תוך פיתוח יכולת וחווית שליטה בכאב ובחייהם באופן כללי. CBT משלב טכניקות התנהגותיות, ביופידבק וטכניקות מחשבתיות (קוגניטיביות) לשיפור רמת הכאב, והפחתת תסמינים רגשיים כמו עצבות, רוגז, לחץ וחרדה הנובעים מהמצב הרפואי והכאב.

bottom of page